littlemisshelper
littlemisshelper littlemisshelper
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

If 100 units of a product cost $5,000 and 200 units cost $8,000, what is the incremental cost per unit of the second 100 units?

_______ million

Respuesta :

SugarMagnolias SugarMagnolias
  • 14-01-2019
I don’t know why the word “million” is there, but the incremental cost per unit of the secon hundred units is $30 per unit.
Answer Link

Otras preguntas

A 1/4 turn clockwise
what is 7/9 as a decimal terminating or repeating decimal
What is 28.09 to the nearest tenths
what is 9/25 as a decimal terminating or repeating decimal
why does salt separated from a salt water solution look different than the salt that dissolved in the water
true or false all whole numbers are integers
What is 1/3 of 9 if u know please tell me thanks
what is 122/11 equivalent to as a decimal??
Estimate the total weight of two boxes that weigh 9.4 and 62.6 pounds using rounding and compatible numbers. which estimate is closer to the actual total weight
Which causes athlete’s foot?