littlemisshelper
littlemisshelper littlemisshelper
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

If 100 units of a product cost $5,000 and 200 units cost $8,000, what is the incremental cost per unit of the second 100 units?

Respuesta :

mathecoach
mathecoach mathecoach
  • 14-01-2019

Answer:

(8000 - 5000) / (200 - 100) = $30

Answer Link

Otras preguntas

What amendments could have been added to the Articles of Confederation to make the U.S government stronger? (Real answers only please and thank you) :)
PLEASE HELP FAST The theory that complex cells evolved after primitive cells engulfed bacterial cells that continued functioning is known as endosymbiosis. Bel
water vapor in the atmosphere______? 6th grade science
Please help me. Schoolwork
Un televisor costaba $9.000 y hoy cuesta $500 menos, ¿cuál es el porcentaje de descuento?
Anyone please help me
Please help quickly it is due in 34 minutes
Friction : a 5kg box on a horizontal table is pushed by a horizontal force of 35N as shown on the right . if the coefficient of friction is 0 .4 . A- what is t
How can you determine if a circuit is a series circuit or a parallel circuit?
how did federalism lead to sectionalism?