chey2213 chey2213
  • 13-01-2019
  • Mathematics
contestada

Adelia had 4 dollars. She found 50 cents then bought a snack. She ended up with 6 quarters.

Respuesta :

lustnlies
lustnlies lustnlies
  • 13-01-2019

Answer: Adelia brought a snack that costed 3 dollars.


Step-by-step explanation:

4 quarters in each dollar

(4dollars*4quarters)

$4.00=16 quarters

(she found 2 more quarters)

16+2=18

0.25*18= $4.50

She brought a snack that left her with 6 quarters ($1.50)

$4.50-$1.50=$3.00

Adelia brought a snack for $3.00

Answer Link

Otras preguntas

How many atoms are in 0.750 moles of zinc?
which factor made the most difference in how agriculture affected the economies of the colonies?
Explain how a species can evolve through natural selection.
Why was is difficult for the Arab people to form one nation?
Can somoene help me with this question??How might the history of the U.S. have been different if the original thirteen states had been guaranteed a perpetual ma
What are the 3 features of a typical seigneurie
which factor made the most difference in how agriculture affected the economies of the colonies?
The value square root of 53 of lies between which two consecutive integers?
How do scientists use seismic waves to determine the interior structure of Earth?
Can somoene help me with this question??How might the history of the U.S. have been different if the original thirteen states had been guaranteed a perpetual ma