lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

what is the greatest common factor of 14 and 20
Why is coal produced in Pakistan described as low quality?
4. What is the author's purpose for discussing a farm subsidy bill in paragraph 5?
I need help please !!!!!
3.777... into a mixed number
Help please Your final paper is due in two week Is two weeks a clause or a phase
Which of the following is a cultural effect of globalization? A. The world has united around the common languages of Chinese, Arabic, and English. B. Many Afric
Which of the following terms involves the study of all the systems, devices, knowledge, processes, organizations, items, and people involved in the operation an
Help anyone? Thank you ​
how did the majority of african slaves help the colonial america colony