tatianaortiz0217 tatianaortiz0217
  • 14-12-2018
  • Mathematics
contestada

At the product store you can buy four bags of bananas for 2084 how much would it cost if you were to buy 3 bags

Respuesta :

pomaturtle
pomaturtle pomaturtle
  • 14-12-2018

Answer:

1563

Step-by-step explanation:

x= 1 bag of bananas

so, 4x=2084

Divide 2084 by 4 to find how much 1 bag of bananas would cost. 2084/4= 521.

To find how much 3 bags of bananas would cost, multiply 521 (the price of one bag) by 3. 521x3= 1563

3 bags of bananas are $1563

Answer Link

Otras preguntas

How would you describe the behavior of particles in a soild?
find the x intercept and y intercept for the graph of 2x-3y=6
How do i write a word phrase for 2/3y 4?
How is wave amplitude measured in a transverse wave?
If blood flows slows down , does your heart has to work more or less?
multiply an odd number by an odd gives an even number. Is it certain, likely, even, unlikely or impossible.
how did Lewis Hines work help influence child labor laws
Are etc, glycolosis, and the krebs cycle aerobic
Which best identifies a characteristic of narrative poetry? A. includes paraphrases and cited quotations B. Does not rhythm C. includes characters that are invo
An atom of lithium-7 has an equal of