skulltrooper0721 skulltrooper0721
  • 11-12-2018
  • Mathematics
contestada

A company has discovered that it costs $16 to produce 2 widgets. $18 to produce 4 widgets. $48 to produce 10 widgets. Whats the total cost for 6 widgets?

Respuesta :

PersonPerson13260 PersonPerson13260
  • 11-12-2018

Answer:

It would cost $24 to produce 6 widgets.

Step-by-step explanation:

If you turn the information into points, you can use those three points to find the parabolic function for the graph (it's  y=(x squared over 2) -2x +18.) All you have to do then is find where 6 widgets lines up with the graph.

Answer Link

Otras preguntas

what is the oxidation number of sodium (na) in pure sodium, na?
the axis of symmetry for the graph of the function is f(x) = 1/4x2 bx 10 is x = 6. what is the value of b?
when cells maintain internal balance, they are in a state of
A neutron and a proton combine to form a nucleus. How does the mass of the nucleus compare with the sum of the masses of its individual particles? A. The nucleu
what figurative language is " thank heaven! the crisis— the danger is past, and the lingering illness is over at last— and the fever called "living" is conquere
Examples of cliche in true grit
read this excerpt from mark twain's life on the mississippi: he would speak of the 'labboard' side of a horse in an easy, natural way that would make one wish h
Qualitative analysis is defined as
Which is most likely the first step in solving a system of nonlinear equations by substitution? A. Substituting a number for one of the variables B. Substitu
when compared to other types of waves, electromagnetic waves differ because they are