fryegirl02 fryegirl02
  • 15-11-2018
  • Mathematics
contestada

Twelve apples cost $2. How much will 50 apples cost?

Respuesta :

megandalolipop
megandalolipop megandalolipop
  • 15-11-2018

2 over 12 is equal to x over 50.  

Then you use cross products (multiply 2 by 50 and multiply 12 by x)  

You end up with 12x=100.  

Divide both sides by 12 and you end up with $8.33.

Answer Link

Otras preguntas

What is a third variable condition that could create the following correlation? The popularity of online job portals is correlated to the number of people chang
Which pronoun best completes the sentence? How is the pronoun used? Is that __________ in line at the cash register? A. her; subject B. she; subject C. her; p
what is a personal narrative
which new technology of the 1800s had the greatest impact on farmers in the great plains? a. photography b. barbed wire c. electric lights d. steam-powered sawm
molecules form when atomsa. destroy electrons.b. create electrons.c. share electrons.
the cost of 3 bottles of apple spread is $7.41. what is the cost of each bottle of apple spread? $1.62 $2.47 $4.41 $10.41
Data collection relies entirely on scientific experiments? true or false
I wanna know if the answers are right
What is the name of the relationship between 1 and 4? a. corresponding angles b. alternate interior angles c. obtuse angles d. adjacent angles
explain how you could use a number line to show that -4 3 and 3 -4 have the same value.which property of addition states that these sums are equivalent