jessicalopezz2705 jessicalopezz2705
  • 13-11-2018
  • Mathematics
contestada

If 3 3/4 lb. of candy cost $20.25 how much world 1 lb. of candy cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 13-11-2018

$ 20.25 divided by 3 3/4 lbs

change 3 3/4 to a decimal  = 3.75

$20.25 / 3.75 lbs

$5.40 per pound

so 1 pound of candy costs $5.40

Answer: $5.40

Answer Link

Otras preguntas

When can and athlete return to play after a concussion
1/3(1−1/4)exponent 2
what appeared on earth first? neanderthals, homo habilis, homo sapiens, australopithecines
Which values for x and y make the statement (x + 5)(y - 6) = 0 true? x = 5, y = -6 x = 5, y = 6 x = -5, y = 6 x = -5, y = -6
luster can be thought of as a. how hard a metal is. b. how light a metal is. c. how shiny a metal is.
Look at the potential energy diagram for a chemical reaction. Which statement correctly describes the energy changes that occur in the forward reaction? The ac
What was the significance of the Bronze Age?
describe some of the steps to finding a quality doctor
which of the following is true of beowulf? a. it is a tragedy. b. it was most likely written by a roman occupant of britain. c. it contains pagan and christian
if x-15=30,what is the value of 2(x 5)