mathwizzy mathwizzy
  • 13-11-2018
  • Mathematics
contestada

If borders cost $8.75 per yard (and only a whole numbers of yards can be purchased),how much woukd the borde cost

Respuesta :

weatherspoons60 weatherspoons60
  • 13-11-2018

It would cost $63.88

Answer Link
f4shore
f4shore f4shore
  • 13-11-2018

Since it cost $8.75 per yard and you have to buy 22 yards, you would multiply those two numbers.

8.75 × 22 = 192.5

Your answer would be $192.5.

Answer Link

Otras preguntas

Please Help me solve for x
3 3\8 lb ___ 54 oz.Complete the inequality statement.
2,783 and 7,283 The value of 2 in _ is _ times the value of 2 in _. ?
What property is 74.5*0=0
Traditional nineteenth-century education is usually associated with the image of a stern teacher standing in front of a blackboard in a one-room schoolhouse, te
Identify the descriptive adjective.Stumbling up the school steps, Kari fell or something.I think maybe it's "school" because school is describing the steps, but
S=L (1 - r), for r This is all it says, you are solving for r, the instructions just say solve for r
3 3\8 lb ___ 54 oz.Complete the inequality statement.
Find f × g × h if f(x)=√x-1, g(x)=x^2 +2, and h(x)=x+3.
Simplify the given expression: (−5 + 3i) • (1 − 2i)