franirez512fr51 franirez512fr51
  • 11-09-2014
  • Mathematics
contestada

Grapes coast $1.99 per pound
Write an expression for the cost of g pounds of grapes ?

Respuesta :

Dracstar Dracstar
  • 11-09-2014
$1.99 :1 Pound
(I used a ratio)
Answer Link
csantiago122597
csantiago122597 csantiago122597
  • 11-09-2014
multiply 1.99 by g which is the number of pounds and it should look like 1.99g keyword: per
Answer Link

Otras preguntas

será que alguien me puede hacer el favor y me puede ayudar, le doy corona ​
what is 999x9999 please answer
help plsssss i need the answers
A jacket with an original price of $160 is on sale for 15% off what is the sale price
Select ALL the correct answers.What two conclusions can be drawn about the New Jersey Plan?Option 1:It was weaker than the Virginia Plan because it was more clo
Hello I would Like some help on Graphing Inequalities​
writings not that easy BUT grammarly can help! this sentence is gRaMmAtIcAlLy correct.... but its WORDY and hard to read :›
How important is the study of history
Following are the January transactions: a) Received a $795 deposit from a customer who wanted her piano rebuilt in February. b) Rented a part of the building to
post impressionist artist were largely concerned with?