peggyford
peggyford peggyford
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

William purchase 1/2 dozen cookies for $5.88. How to determine the unit cost of the cookies

Respuesta :

vanessasteed vanessasteed
  • 03-11-2018
You divide 5.88 by 12 and you get your answer
Answer Link
ameliecatslove
ameliecatslove ameliecatslove
  • 03-11-2018

To get the unit cost you have to divide 5.88 by 6

ANSWER:

0.98

Answer Link

Otras preguntas

Select the word that best completes the sentence: Poe's stories are often read on Halloween because they _______________ a scary mood.
the absolute value of the sum of two different integers with the same sign is 8. Pat says there are three pairs of integers that's match this description. Do yo
how to put in a word phrase z/8 -9
The __________ is the central part of the play’s story, where the main action takes place and problems arise. climax rising action exposition
Please tell me how to do it and not the actual answer! I am allowed to use calculators for this BTW. Thanks!
Why are common names not a good reference to a species? common names can be in different languages common names vary with location common names vary with cultur
what is 6=1–2n+5?????
how do you write a unit rate in 14 hours in 2 weeks
what is the expanded form for 11,760,825
The instrument panel in a car usually has a display in units of kilometres or miles per hour. The displayed value tells you which of the following properties of