justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

1) From the residue weight of the amino acids determine the amino acid composition (number of amino acids) and the minimum molecular weight of the protein. (Hin
who won the gulf war?​
In a cross between individuals of a species of tropical fish, all of the male offspring have long tail fins, and none of the females possess the trait. mating t
Excerpt from Sister Carrie, Chapter II Theodore Dreiser Together they finished the labour of the day, Carrie washing the dishes while Minnie undressed the baby
3/8s=9 please help me...
What was the significance of the Greensboro sit in to the civil rights movement
How do you find inverses
What does a linear function look like on a graph
Point A is located at (2, 3). What is the location of A' given dilation with scale factor of 3 and a center of dilation at (-1, 6)?
Which is the correct formula for acceleration? A. acceleration = velocity / time B. acceleration = speed / time C. acceleration = change in velocity / change in