ariannaperkins36 ariannaperkins36
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

Brett fills up his car at a gas station selling gas for $2.10 per gallon. It takes 6 1/2 gallons of gas to fill up the car. How much does Brett spend on gas?

Respuesta :

chrisnkris00001 chrisnkris00001
  • 01-11-2018
$13.65
6 ×2.10= 12.60
half of 2.10 is 1.05
so 12.60 + 1.05 = $13.65
Answer Link
conwoo904 conwoo904
  • 01-11-2018

6.50•2.10=13.65 it 2.10 in 6 1/2 gallons multiple that you 13.65 on gas


Answer Link

Otras preguntas

Which development shows a significant effect of modernization on the surrounding natural environment? destruction of ancient forests for new farmland in the No
name all the numbers from 1 – 100, which have the letter ‘a’ in their spellings?
4x^2 20x 25=0 factor
the sum of all energy transfers within a cell is known as: photosynthesis cellular respiration metabolism replication
What type of machine is a hand drill? A. Simple machine B. Compound machine
Biology answers many questions, but its main focus is
the cost of 3 bottles of apple spread is $7.41. what is the cost of each bottle of apple spread? $1.62 $2.47 $4.41 $10.41
the school is 2 kilometers away from the town library what is the distance in meters
the majority of people in russia live in the __________ region of the country. a. eastern b. northern c. southern d. western
In what ways were the positive changes accomplished by Reconstruction diminished over time?