emilycarlsonn7297 emilycarlsonn7297
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

Ryan spent $26.33 on 8 gallons of gas how much would he spend for 20 gallons

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 11-10-2018

First divide 26.33 with 8 to find the cost per gallon

26.33/8 = ~3.29 (rounded).

Each gallon of gas costs $3.29

Next, multiply the cost per gallon with the amount of gallons, 20 in this case.

20 x 3.29 = 65.80

$65.80 is your answer

~Rise Above the Ordinary



Answer Link
perfect10 perfect10
  • 11-10-2018
$26.33÷8 gallons= 3.29125 per gallon

3.29125 × 20 gallons = $65.825

Answer Link

Otras preguntas

what type of rock is the Haystack rock (igneous, Metamorphic, or Sedimentary)
What's breed of given cat???Check attachment
Why did Henry Clay group his resolutions in pairs in the Compromise of 1850?
10u + 7 = 8 ( 2u - 4 ) - 9
36 is _______% less than 60?
What were the 4 major truths Jefferson presented in the declaration of independence?
What's breed of given cat???Check attachment
36 is _______% less than 60?
3 ( 4d + 1 ) - 9d = 6 - 2d
A snowball is launched horizontally from the top of a building at v = 16.9 m/s. If it lands d = 44 meters from the bottom, how high (in m) was the building?