midtermssavior
midtermssavior midtermssavior
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

at the market, 2.4 pounds of peas cost 1.68 dollars. How much does one pound of peas cost?

Respuesta :

isnyder10 isnyder10
  • 12-10-2018
.7

because you need to get the original unit price which is 0.7 then multiply that by 1 and get your answer
Answer Link

Otras preguntas

What aspects of americana do the japanese integrate into their lives at manzanar? this is on a book called farewell to manzanar.
Line L is perpendicular to the line with equation x + 2y = 8 and passes through the origin. Determine the equation of line L.
Already has a standard that continues with the two cars if what he takes one part of the deck what's the probability that a select the king of hearts
Pedro fills Glass 2/4 full with Orange juice. Write a fracción with a denominador of 6 that isgreater than 2/4
What are the amplitude and the downward vertical translation of the graph shown below? Answer Choices A. Amplitude is 4 and vertical translation is down 5 units
A pack of strawberries cost $1.50 while they are in season and $2.25 when they aren't in season. What is the percentage increase
A stone weighs 4.4kg. convert this into grams and find the volume of the stone, given that its density is 2.2/cm ³
A skier is skiing down a slope on the mountain. Is the mechanical energy conserved? Why or why not?
Who knows the effect of the case on law as in all of them ???
In your own words, explain the following: ecological succession, disturbance, pioneer species, annuals, and hardwood trees.