monae40
monae40
02-10-2018
Mathematics
contestada
Need help ASAP with number 5
Respuesta :
Alaris
Alaris
02-10-2018
Costs would be nine dollars for the lemons and four dollars for the sugar ($-13.00). You end up losing only fifty cents throughout, so you would have had to sell (.5×25=12.50) 25 cups to pay for all but fifty cents.
Answer is 25 cups
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 19+ )
Otras preguntas
Select all the correct answers. What are the two disadvantages of GMO food? can make plants susceptible to a new disease is less nutritious than regular foods
Which expression is equivalent to the expression represented by the verbal phrase? 25% of the quantity of 208 plus n A. n + 5,200 B. 25n + 5,200 C. n + 52 D
Which best explains whether a triangle with side lengths 2 in., 5 in., and 4 in. is an acute triangle? The triangle is acute because 2^2 + 5^2 > 4^2. The t
Show that the equation 1/60 = 2x+50/x(x+50) is equivalent to x²-70x-3,000 = 0 for all values of x not equal to 0 or -50. Explain each step as you rewrite the or
in connectionless demultiplexing, when creating datagram to send into udp socket, must specify which of the following(s):
The ________ is the idea or concept that ancient life forms succeeded each other in a definite, evolutionary pattern and that the contained assemblage of fossil
Which of the following is most likely to reduce the kinds of group biases that exist in face-to-face groups? A. crowd psychology B. herd mentality C. crowdsourc
Why is Mama concerned about the plant? What can the reader infer about Mama, based on her concerns? Act 1 Scene 1 of A Raisin In the sun
What natural resource was mined to power the industrial revolution in england?
The main span of the Brooklyn Bridge is 1595 feet long. The Golden Gate Bridge is about 263% of the length of the Brooklyn Bridge. To the nearest hundred feet,