ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

The ski team has a race in 3 hours and it is 120 miles away. The team drives 50 miles each hour. Will they arrive at the race on time?
if the president negotiates a treaty with another nation when does it become law in the united states? a.) after it is approved by both houses and congress b.)
Sean is a bookworm. On average, he reads 1 1/2 pages in 3 1/3 minutes. Sean's average unit rate for reading is (answer) pages per minute. Help me !!!!! pleasee
If the Federal Reserve raises the federal funds rate, what will likely happen to certificates of deposit offered by banks? The interest rate offered will decre
In the 1760s, American colonists responded to Parliament’s taxes in several ways. Which way was most effective? formal demands by colonial legislators acts of v
would setting rules for immigration be National power or State power?
What is yahoo an example of?
Which word best describes the skipper in "The Wreck of the Hesperus"? A. loving B. arrogant C. cowardly D. intelligent
which pharse best describes primary. groupas charles horton cooley envisioned them
i have to wright a research paper about monkeys and i need a thesis statement and i don't how to wright it