10abigailkimjd 10abigailkimjd
  • 14-09-2018
  • Mathematics
contestada

Klara bought a dozen bags of bird food for $27. Use compatible numbers to find the approximate cost of six dozen bags of bird food. Show how you estimated.

Respuesta :

confusedwithhw
confusedwithhw confusedwithhw
  • 14-09-2018
x=cost of bird food
dozen=12

12x=27
x=$9/4=2.25 dollars per bag

6 dozen=6×12=72bags
2.25×72= $162
Answer Link

Otras preguntas

bro i need help asap
how do depressant effect physical and mental​
can you guys please help me please I need to find the I=increase D=decrease please help and fast​
how do immunizations work with viruses?
What do we call a triangle with these measurements
Find four solutions of the equation. Write the solutions as ordered pairs. 3x-y=-6
Describe one new interpretation of christian doctrine and practice that emerged in the period from 1517-1530
gumawa ng isang tula para sa iyong mahal sa buhay gumamit ng patunay.english:Create a short and creative poem that you will dedicate to whoever/whatever you val
7. How could you tell what element it is if only a model (picture) was present
A projectile’s motion can be modeled by the quadratic equation: h left parenthesis t right parenthesis space equals space minus g t squared space plus space v s