Upinthecloud
Upinthecloud Upinthecloud
  • 12-09-2018
  • Mathematics
contestada

Chunky chocolate sells 2 pounds of chocolate for $3.00 How much will it cost to purchase 5 pounds of. chocolate?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-09-2018

You need to find the price per pound of chocolate

$3/2 = $1.50

Now you need to multiply the price per pound by 5 to get the total cost

$1.50 times 5 = $7.50

The cost is $7.50

Answer Link
tsj2144 tsj2144
  • 12-09-2018

2 pounds is 3$ 4 pounds would be 6$ then add $1.50 for the 5th pound and you get $7.50

Answer Link

Otras preguntas

An individual suffering from a high cholesterol level in her blood. if the total blood volume of the individual is 5.2 l, how many grams of total blood choleste
Definition of organism
Aileen rides her bike to the bus stop then takes the bus to work. The time spent riding her bike is 3/5 of the amount of time that she rides the bus. Together i
Cortical areas that are not primarily concerned with sensory motor or language functions are
what geographic feature divides the continent and determines the direction of Russia's rivers
Which of these components is a part of the central processing unit (CPU) of a computer? A. memory B. storage C. control unit D. input devices
If you have 200 boxes to stock in the back of the store, and space for only 5 stacks, how many boxes do you need to put in each stack
what is the difference of the polynomials
help I dont understand
Explain why it is important to understanding if a map direction is based on true north or magnetic north?