mariaruim0327 mariaruim0327
  • 12-09-2018
  • Mathematics
contestada

Stephen paid $4.20 for a bag of jelly beans. If jelly beans cost 0.75 per pound, how many pounds did he buy?

Respuesta :

shirleyx228 shirleyx228
  • 12-09-2018

(4.20)/(0.75) = 5.6 lbs

Answer Link
ROSIO8DA ROSIO8DA
  • 12-09-2018
you divide 4.20 by .75 and the answer is 5.60 or 5.6
Answer Link

Otras preguntas

SOME ONE PLEASE HELP How do you dilate a figure with a factor 3?
Can someone help on 9-11 given Brainly
Natalie made a nut mixture that contains 54% peanuts by mixing together 10 kg of mixed nuts that contain 60% peanuts and 15 kg of a different brand of mixed nut
how do you feel if you were angie​
even through my heavy parka I could still feel the icy____ of winter use personification​
What is the difference between being great vs being good? Explain what it means to be great but not good.
in which country did the 1986 chernobyl nuclear disaster occur in?
What effect did World War II have on the United Nations position regarding a Jewish state? O A. The Allied reliance on Jewish oil during the war increased suppo
40!! A) NO CHANGE B) states have passed additional restrictions' C) states have passed additional restrictions D) states' have passed additional restrictions
Which point can be used to create a right triangle that has AB as its hypotenuse?