zoey64 zoey64
  • 12-09-2018
  • Mathematics
contestada

Mike bought a soft drink for 2 dollars and 7 candy bars. He spent a total of 23 dollars. How much did each candy bar cost? Write an equation and solve

Respuesta :

ryanmericksonp6sdrr ryanmericksonp6sdrr
  • 12-09-2018

21 divided by 7 is 3 so each candy bar equals 3 dollars

Answer Link
ellaineirizarrp3nwkg ellaineirizarrp3nwkg
  • 12-09-2018
each candy bar costs $3. you need to set up an equation...

[tex]2 + 7x = 23 \\ 7x = 23 - 2 = 21 \\ 7x = 21 \\ x = 3[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

What would be the volume of this prism
Use the given lines from a random number table to select numbers to use in each problem
Need a solver Explanation too
Describe what happens to the energy of a wave if the frequency decreases
Monet has 12inches of tape. she uses 1/4-inch piece of tape to seal each envelope. how many envelopes she can seal?
A fireman is standing 30 m directly west of a burning building. His ladder reaches 50 m up the side of the building. What is the angle of elevation (to the clos
Oil and coal are forms of what energy
how many pennies does he have in a group
convert 32 gallons per minute to 32 quarts per hour
Which novel and Robinson Crusoe adaptation proposed the idea of working with nature instead of trying to conquer it