lisafrench636 lisafrench636
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

Olivia ordered 24 cupcakes and a layer cake costs 16$ and the total cost of the order was 52$ what was the price of each cupcake

Respuesta :

cerlyn16
cerlyn16 cerlyn16
  • 11-09-2018

Let x be the price of a cupcake. There are 24 cupcakes so it will be 24x. Solution: 24x+16=52 24x=52-16 24x=36 Divide both sides by 24 X=1.5. The price of each cupcake is 1.5$

Answer Link

Otras preguntas

How many quarters are there in $2? A. 2 B. 4 C. 6 D. 8
I need help on this one
Which sentence correctly uses commas to offset a phrase in the sentence? It may take me months, if not years, to train for a marathon. My dog a poodle named, To
HELPPPPPPPPPPPP i give brainliest!
this is all from a crossword puzzle Across7. Organisms which make their own chemical energy.8. Long whip-like tail, used for locomotion.9. Organisms which need
say what ever you want and ill give u 46 points lol
13. What is the best way to use in separating iron parts from a mixture?A. Filter paper​
This graph represents a linear relationship between x and y. Which equation best represents the relationship shown in this graph? y=35x y=−53x y=53x y=−35x
Decide if the following sentence is grammatically CORRECT or INCORRECT. Wir fahren morgen weg. correct incorrect
what specific words in war pigs lyrics make the strongest impression?