kimora913 kimora913
  • 15-08-2018
  • Mathematics
contestada

How do I get my answer to this question

How do I get my answer to this question class=

Respuesta :

haileylopez05
haileylopez05 haileylopez05
  • 15-08-2018
the answer is 268 because you 2144÷8
Answer Link
DeanR
DeanR DeanR
  • 15-08-2018

8.

Lovin Lemon: 4 gallons for $24 = $6/gallon

Sweet and Sour: 8 quarts for $16 = 2 gallons for $16 = $8/gallon

Answer: Sweet and Sour has the higher unit price

9.

2144 miles in 8 hours

2144/8 = 268 miles per hour

Answer a: 268

b.

560 miles / 268 mph = 140/67 hours = 2.08955... hours

Answer: 2.09 hours



Answer Link

Otras preguntas

what does 9(3j-6) equal?
On the periodic table, each element has a unique name and formula? True or false?
About how many individuals were members of scouting organizations in 2011 worldwide?
a sentence with the word advance and reasoning
Why do you think the West Coast was settled before the interior of the United States?
A bullet is fired horizontally from a height of 78.4 m and hits the ground 2400 m away. With what velocity does the bullet leave the gun?
What is the smallest four digit odd number you can make
An imperative sentence is to a command as a declarative sentence is to a/an
what is the law of demand?
How do you solve 4x- 3y=-15. x y=5 using substitution