anthonyleetjboyd anthonyleetjboyd
  • 03-08-2018
  • Mathematics
contestada

at a price of 4.89 per pound, what is the cost 3.95 pounds of deluxe mixed nuts?

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 03-08-2018

[tex] \bf \begin{array}{ccll}
\${data-answer}amp;lbs\\
\text{\textemdash\textemdash\textemdash}&\text{\textemdash\textemdash\textemdash}\\
4.89&1\\
x&3.95
\end{array}\implies \cfrac{4.89}{x}=\cfrac{1}{3.95}\implies \cfrac{4.89\cdot 3.95}{1}=x [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

How can fertilizer, which is used to make soil more rich, become a pollutant
what does an organism use stem cells for
Dialogue is not a characteristic of functional text because
Mary is making pillows for her life skills class. She bought 2 and 1 half yards of fabric. Her total cost was $15. what was the cost per yard?
Which sentence below is properly punctuated?a.When you arrive on the train, take a taxi to the bus station; I can meet you at the bus station.b.When you arrive
how do you find liquid volume?
is a type of fiction that is designed to be acted out in front of an audience. Realistic fiction Fantasy Drama Historical fiction
What are four questions words in Spanish for "how," "where," "when," and " who"?
You know the name of the first president of the united states without giving it a moment’s thought. this is:
What is 15x-8=14x+13