rainelynfampulpbr0bd rainelynfampulpbr0bd
  • 12-07-2018
  • Advanced Placement (AP)
contestada

In a local supermarket,3/4 kilogram of the squid costs 156 peses.How much do 4 kilograms of squid cost?

Respuesta :

BiologiaMagister
BiologiaMagister BiologiaMagister
  • 12-07-2018

Use the rule of 3:


750g (3/4kg) = 156p

1000g = Xp


(1000 * 156) / 750

156,000 / 750

208.


Answer:


[tex] \boxed{\bf~208~peses~per~Kg.} [/tex]




Hope it helped,


Happy homework/ study/ exam!

Answer Link
Imamantonlaveymttqin
Imamantonlaveymttqin Imamantonlaveymttqin
  • 26-07-2018
thats the answer for the question
Ver imagen Imamantonlaveymttqin
Answer Link

Otras preguntas

Bethany's dog eats 450 grams of food per day. How many kilograms does the dog eat in a week
Add the following fractions.3/8 + 5/12 =
In the book: A Wrinkle in timeWhat advice, which was given by Mrs. Who, does Charles Wallace forget to follow?A.Only fools are afraid.B.Go off on your own when
Show that 9x^2-17x-85=0 give you solutions to 3 correct significant figures There are two possible answers for x
The fetus is nourished by the __________ during the first 7 weeks and by the _______ from week 8 through birth ?
The tropical climate zone is in which two states?
The fetus is nourished by the __________ during the first 7 weeks and by the _______ from week 8 through birth ?
Does an Off-Duty Police Officer have Authority in US?
John Sells Hamburgers For $3 Each and cheeseburgers for $3.50 each. One afternoon, he sells a total of 24 burgers for $79. How Many hamburgers did he sell?
What is the Difference between Research and Investigation???