AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

what six areas of vision can alcohol impair
-3(m + -8) + -12 = -3 show work step by step. solve for m
In its first year of operations, Wildhorse Co. recognized $33,700 in service revenue, $7,800 of which was on account and still outstanding at year-end. The rema
Read the passage. “Mistress, I dug upon your grave To bury a bone, in case I should be hungry near this spot When passing on my daily trot. I am sorry, but
When should fixed and variable monthly budgeted expenses first be planned? at the end of each month day by day during the month at the start of each month at le
What does time of day mean ?
Which elements is the core or foundation of medical terms
Legal cases are usually examined using the IRAC method because​ _____. A. it provides a​ bright-line answer B. federal law requires it C. it is the easiest way
If a gun is sighted to hit targets that are at the same height as the gun and 75 m away at the same height, how low, as a positive number in meters, will the bu
How free were Blacks in the North?