zculwellpb8sqm
zculwellpb8sqm zculwellpb8sqm
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada


Tom bought 3 packages of Skittles for $1.25 each. How much did he spend?

Respuesta :

thewhitestripesfan
thewhitestripesfan thewhitestripesfan
  • 03-07-2018
3.75...hope this helps
Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hey!


Let's see here. Now, to solve this problem we simply have to multiply the number of packages bought by the cost for each. This will give us the answer.

Created Equation :
3 • 1.25 = ?

Solution {Created Equation Solved} :
3.75

So, this means that if Tom bought 3 packages of Skittles for $1.25 each, then he spent a total of  $3.75.

Hope this helps!


- Lindsey Frazier ♥
Answer Link

Otras preguntas

The sugar found in RNA is called deoxyribose. True or false
i need someone to talk to please
Find two values for x that make the inequality true. -5x<2 giving brainliest answer quick
Need answer for number 4 please show work
The number of pollinated flowers as a function of time in days can be represented by the function. f(x)=(3)^(x/2) What is the average increase in the number of
What example of a soft rhyme do you find in " Ode on Solitude
You place a specimen under the microscope and notice that parts of the specimen begin to emit light immediately. These materials can be described as ___________
how many electrons are in the outermost shell of oxygen​
oooooooooooooooooooooooooooooooooo
Humans have impacted the prairie ecosystem by using most of the land for ________. hunting agriculture building roadways building cities