josleemarecharl josleemarecharl
  • 02-07-2018
  • Mathematics
contestada

If bananas cost $ 0.49 per ponds, how much would 5.5 pounds cost? Round to the nearest hundredth.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-07-2018
Bananas are $0.49 per pound, and you want to buy 5.5 pounds of bananas. 

0.49 x 5.5 = 2.695 ≈ 2.70

So the final answer is 2.70 dollars for 5.5 pounds of bananas. 
Answer Link

Otras preguntas

Which religion in India combines the Muslim belief in one God with the Hindu belief in reincarnation?
Which number is a multiple of 6? A 65 B 70 C 79 D 96 How do I find out?
Will current flow more easily through a thick wire or a thin wire of the same material when connected to the same material when connected to the same material,
can anyone help me with this problem ?
In pure water, a red blood cell from an animal will swell and burst, but a leaf cell from a plant will not. Which structure in the leaf cell is responsible
What is the difference between evidence and inference?
What do all viruses need to reproduce?
in the diagram AB bisects FAE. BF=5x and BE=x2+6. Solve for x.
what times itself equals 30
Help me solve this And please explain