dariuskdnkinsfa dariuskdnkinsfa
  • 04-03-2016
  • English
contestada

What is unit rate each lesson

Respuesta :

abby845 abby845
  • 04-03-2016

Unit Rate (always over 1)

y over x ,The y is the dependent, the x was the independent.

(distance,money)

(Time,lbs)

Unit rate,if there is a proportional relationship then y=kx y/x=k

(it is always equal)

y=amount money

x=Quanity.I hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Can water only dissolve inorganic compounds
An 8- pound bag of apples costs $17.50.What is the unit price?
For the function given, state the period: [tex]f(t) = -cos(t+pi/3)+1[/tex]
what is the ratio of ounces to pounds
reduce 18/32 to lowest terms
Hereditary diseases are mainly caused by A. defective viruses. B. weakened immunity. C. abnormal chromosomes. D. unhealthy lifestyle choices.
In which of the following regions has the United States been militarily involved, in the 1990s and into the early decades of the new millennium? A. China B.
Jefferson aimed to unite the colonists in writing the Declaration of Independence. How does the structure of the document support his purpose?
The state of Israel was created __________. a. as a result of tension between Arabs and Jews after the Sinai War b. by the Camp David Accords brokered by the Un
(6x 8) (–7x– 11) Add. Use a model if you want.