vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

Which pronoun best completes the sentence? Each of the boys had prepared ______ remarks well. A. him B. his C. he D. their
Why do two resistors in parallel together contain less resistance than the same two resistors in series?
help me find the natural logarithum of csch^-1 ((-1)/(2 sqrt(30)))
A stockbroker earns a base salary of 40000 dollar plus 5%of the total value of the stocks,mutual funds , and other investments that the stockbroker   sells.last
Solve for Y xy+y+1=y
Which pronoun best completes the sentence? Each of the boys had prepared ______ remarks well. A. him B. his C. he D. their
what is the expanded form for 11,760,825
What was one of the main goals of the March on Washington on August 28, 1963?
which figure appears to have only 1 line of symmetry
Which pronoun correctly completes the sentence? Please apologize to __________ the dog has licked. A. whomever B. whoever