matsatey matsatey
  • 13-06-2018
  • Mathematics
contestada

35 miles per gallon gas at $2.56 per gallon,what is cost per mile

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-06-2018
It should be 2.56/35, which is equal to 0.0731428571$ per mile. Hope this helped! Brainliest is always appreciated.
Answer Link
szullo221 szullo221
  • 13-06-2018
The cost is about $0.07 per mile.
Answer Link

Otras preguntas

draw a model to represent the following problem 12÷6
The principal wanted to buy 8 pencils for every student at her school. If there are 859 students, how many pencils do the principal need to buy?
What is the value of 9(n+2)−5n for n=14? 3 9 10 19
What did cheap land in the west, new farm machinery, and the growth of railroads lead to?
how did slaves arrive in mississippi
When antibodies are produced by lymphocytes the body is conducting ____ immunity?
Which verb best completes this sentence? Tomorrow, Josh __________ us the tools he borrowed. a. will bring b. has brought c. brings d. will have brought
What best describes the Quartering Act?
What structure and rhetorical style does the author use in the letter to the editor of the Daily News? compare/contrast with an emotional appeal sequential orde
Kelly measured 12 teaspoons of a drink mix. She had a measuring cup showing fluid ounces. What equivalent amounts, in tablespoons and fluid ounces, could she ha