Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

The table shows the steps for solving the given inequality for x. −3(4−6x) Select the reason for each step from the drop-down menus.
The graph shows a rectangle that has been rotated. Which statement is FALSE?
John quincy adams was an ardent expansionist. what actions did he support to help the united states become the "first and mightiest nation in the world"?
If the maximum point of a quadratic is (-2,5) what is the equation of the quadratic?
A sedentary job is one that requires physical exertion. Please select the best answer from the choices provided. T F
An interior narrative is made up of
6 times the sum of a number t and 5 is s
Approximately how many people are employed in healthcare at this time?
42 less than the product of 28 and an unknown number is 154
A girl delivering newspapers travels 2 blocks west, 5 blocks north, and then 6 blocks east. What is her resultant displacement? ___blocks at ____ ° counterc