reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

What are the carnivores in an Owl Food web?
The sum of two numbers is 92 their difference is 20
What does the captain tell Stefan I about the colomber
How does an orthodontist use torque to realign teeth?
Help I can't seem to find the awnser
All you have to do is right an equation and solve for X. Is this correct?
At what temperature did water freeze on earth 1 billion years ago? a. -100°c b. -10°c c. -5°c d. 0°c
Read the following passage and answer the question. “Athena said, ‘It’s wrong, Telemachus, wrong to rove so far, so long from home, leaving your own holdings u
April, a high school student, doesn’t know her folks are trying to dig out of a financial crisis. Alone one day, she answers the phone. The caller doesn’t ident
Houses are typically a good investment and grow about 5% a year.If you buy a $200,000 house ,how long until it is $500,000?