dorothyholbroop8iuyi dorothyholbroop8iuyi
  • 14-05-2018
  • Mathematics
contestada

Flour costs $0.53/lb How much would 4.5 lb of flour cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-05-2018
$0.53/lb

0.53 * 4.5 = 2.385

Round 2.385 to 2.39

4.5 lbs of flour would cost $2.39 (D)
Answer Link
Americ
Americ Americ
  • 14-05-2018
Multiply the cost per pound ($0.53/lb) by the total number of pounds (4.5 lbs).

= $0.53 * 4.5
= $2.385

= $2.39 rounded total cost


ANSWER: The total cost would be $2.39 (rounded) for 4.5 pounds of flour.

Hope this helps! :)
Answer Link

Otras preguntas

Alicia estimates that the surface area of a rectangular prism with a length of 11 meters,a width of 5.6 meters,and a height of 7.2 meters is about 334 cubic met
Alicia estimates that the surface area of a rectangular prism with a length of 11 meters,a width of 5.6 meters,and a height of 7.2 meters is about 334 cubic met
Does every point lie in a quadrant?
How many atoms are in 0.750 moles of zinc?
Which of the following statements is true concerning LUCA? (1) LUCA was a cell. (2) All life on Earth evolved from LUCA. (3) LUCA probably existed probably arou
5x+4y+100 in slope intercept form
What is biogeography and what does it provide?
By the mid-1700s, the largest city in the colonies was (A) New York (B) Boston (C) Philadelphia (D) Charleston (E) Wilmington, Delaware
Which of the following organisms can perform alcoholic fermentation? (1) yeast, (2) humans, (3) bacteria. a. 1 and 2 b. 1 and 3 c. 1 only d. 1, 2, and 3
Does every point lie in a quadrant?