abimeletrg abimeletrg
  • 11-05-2018
  • Mathematics
contestada

una gruesa de lapices(144 unidades) cuesta $6.800. Cuanto cuestan 450 lapices

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 11-05-2018
Write and solve an equation of ratios:

$6,800                x
------------- = --------------
144 units       450 units

Then 144x = 3060000, or x = $21,250 (answer)
Answer Link

Otras preguntas

The average person drinks 1 pint of milk a day. At this rate, how many gallons will a person drink in a leap year
PLEASE HELP ME FAST​
Find the values of x, y, and z.
Graph each absolute value function. State the domain, range, and y-intercept.
help please help please
Which of the following is not a source of generic variation ? A. Mutations B. Lateral gone transfer C. Asexual reproduction D. Sexual reproduction
What was the relationship between the United States and Latin America in the 1800s
I need help with this plz
If the net force on an object is zero, what can you conclude?
7)Trace the gains women achieved in China, Japan, and the Pacific Rim states after 1945.