elip56257 elip56257
  • 15-05-2024
  • Mathematics
contestada

Divide to find the cost of one unit of each item. Round your answers
to the nearest cent. Then determine which item
is the better buy.
1. a 6.5-ounce can of tuna for [tex]$1.39 or a 3-ounce can of tuna for $[/tex]0.65
The 6.5-ounce can of tuna costs:
per ounce.
The 3-ounce can of tuna costs
per ounce.
The
-ounce can of tuna is the better buy.

Respuesta :

Otras preguntas

complete the table of values for y = 3 / x​
what effect do you think the American Revolution had on other oppressed colonies worldwide?
Can someone help me With this is geometry and I need to get it right
what must a country do to join the European empire
A horizontal force of 50 N is applied to the object.
Read the sentence. There are not enough jobs or good places to live for everyone. Many families live in small huts with no running water. Which combines the sen
Which sentence describes the etymology of a word? A. Synonyms of diminutive include tiny miniscule, and mini. B. In pedometer, ped comes from the Latin pedis, w
Which detail best supports the main idea that camp was better than expected in paragraph 2? A) “The camp’s main and primary activity was hiking in the rocky, ra
which image shows -1 7/8 on a number line
180(n-2) Divided by n