alyssahaines8346 alyssahaines8346
  • 13-03-2024
  • Mathematics
contestada

A grocery store is packaging a 150-pound quantity of its special rice blend, which costs $4.95 per pound to make. It is made up of wild rice at $6.45 per pound and long grain brown rice at $3.95 per pound. How many pounds of each should be used to make the blend?
1) pounds of wild rice
2) pounds of long grain brown rice

Respuesta :

Otras preguntas

It is acceptable to use personal pronouns in a narrative essay. TrueFalse
which distance is the furthest from the school? 3/5, 1/2, 3/4, 8/10
what three dimensional shape is a basketball
Which lines in William Wordsworth's poem reflect the poet’s view that nature’s beauty can live on in our memories and continue to delight us even after our expe
Most Buddhists are found CLOSEST to which letter on the map? A) A B) B C) D D) E
What type of mutations do scientists look for in a molecular clock?
A welder’s hourly wage was $15.00 before a 9% raise. What is the new hourly wage? $1.35 $16.35 $166.67 $2.53
Name a 7 letter word, from which if you take out 4 letters, you will have 1 left. "This is the riddle of the month, and you'll earn points if you get it right!!
Morality plays were reenactments of biblical stories. a. True b. False
What is elasticity of demand?