slickjackson8 slickjackson8
  • 15-01-2023
  • Mathematics
contestada

Nolan and his children went into a grocery store and he bought $9 worth of apples and bananas. Each apple costs $0.75 and each banana costs $0.50. He bought 2 more apples than bananas. By following the steps below, determine the number of apples, x, and the number of bananas, y, that Nolan bought.

Determine three ways to have 2 more apples than bananas:

Respuesta :

Otras preguntas

A tree has a height of 9 feet. What is the height of the tree after it grows 1 feet? 8 feet 8 feet 10 feet 10 feet
What is the molarity of a solution prepared by dissolving 2.5 grams of LiNO3 in sufficient water to make 60.0 mL of solution?​
0.134 bar in the form of p/q​
Which statement best describes the writer's attitude towards the subject matter? A) The writer has a neutral perspective on the Peachtree Road Race. B) The wri
What are examples of lipids? Select All that apply
__________ often cause the eye to become less responsive. A. Antihistamines B. Opiates C. Muscle relaxants D. All of the above
ANSWER PLSSSSSSSSSSS
What is 25 plus 3947737291746372819193
Which statement best explains one way that the structure of this excerpt is effective?
obtain all zeros of x^4-7x^2+12, if two numbers of its zeros are √3 and -√3