Cohen37472
Cohen37472 Cohen37472
  • 12-01-2023
  • Mathematics
contestada

Shopping Two friends shop for fresh fruit. Elena buys a watermelon for $6.55 and 5 pounds of cherries. Taniy buys a pineapple for $2.15 and 4 pounds of cherries. Use the variable p to represent the price, in dollars, per pound of cherries. Write and simplify an expression to represent how much more Elena spent.​

Respuesta :

Otras preguntas

what was one effect of slavery in many major northern cities
what is the formula of peroxide? a. SO3(2-) b. SO4(2-) c. O2(2-) d. OH(-)
What is 151/24 simplified
What oceans and seas surround Africa?
When the Han Dynasty came to power in the second century B.C., it decentralized the government and set up feudal states for which of these reasons?
what is 3 and 6/7 as an improper fraction
what is the formula of peroxide? a. SO3(2-) b. SO4(2-) c. O2(2-) d. OH(-)
How did people try to avoid the Black Death?
Which of the following is the biggest Difference between islamic art compared to Jewish and christian art? A)it reflects the value of its religious beliefs B)i
Is the group of words a sentence or a run-on sentence? Some people don't like to travel very far beyond their own neighborhoods. A. sentence B. run-on