popemichael3244 popemichael3244
  • 13-10-2022
  • Mathematics
contestada

A store owner mixes 2 lbs of candy that cost x dollars pound with 3 lb of candy that costs $1.50 per pound. she sells the mix for $2.50 per pound. how much did the 3lb of the second type cost the owner?

Respuesta :

Otras preguntas

What is the image point Of (6,7)after translation left 5units and 3 units
When 50% of a number is added to the number, the result is 195. What is the number?
Name the property shown by each statement. 30 • 0 = 0 Question 2 options: Commutative Property of Multiplication Associative Property of Multiplication Multipli
could you help me figure out the answer to this problem? i’m kinda having a hard time.
Which of these groups was most likely to oppose the colonists independence from Britain
Why did Germans support Nazi declaration of war and the invasion of Poland?
QUESTION / How should each of your references appear on your References page?
What is the value of y? 4 2 10 5
UAE a land of innovation and great opportunities. Explain
Three books and two pens cost a total of $34 . Four books and five pens cost a total of $50 . What is the price for a single book and for a single pen?