meimei777 meimei777
  • 13-10-2022
  • Mathematics
contestada

Greg's scout troop is organizing a pancake breakfast to raise money for their next camping trip. They are expecting a large crowd, so Greg buys 3 gallons of maple syrup. If the maple syrup costs $35.75 per gallon, how much does he spend?​

Respuesta :

Otras preguntas

CAN ANYONE HELP ME AND EXPLAIN MY MATH HOMEWORK TO ME
need a little help please ​
A cheetah can run at a speed of 74.56 miles per hour. A racehourse can run at a speed of 38.9 miles per hour. How much faster can a cheetah run than a racehorse
What is the mass of a ball that weighs 5.4 N?
The width of a rectangle is 2.0 + 4 and the length of the rectangle is 6x + 12. Determine the ratio of the width to the length. Enter your answer as a simplifie
Katy decorated 4 dozen cookies in 3 hours. At this rate, how long would it take her to decorate 10 dozen cookies?
The gallons of water used to take a shower varies directly with the number of minutes in the shower. If a 6 minute shower uses 36 gallons of water, find the con
PLS HELP What will happen over time if a population of organisms from the same species is physically separated and can't reproduce with one another? the two po
4. What is the momentum of a 70 kg object traveling at 20 m/s?
5 4/7 - 2 1/2 i need help