jessicalynncaulder jessicalynncaulder
  • 15-09-2022
  • Mathematics
contestada

A 3-pound bag of apples costs $3.75. A 5- pound bag of apples costs $6.50. When the rate is expressed in dollars per pound,what is the unit rate associated with each bag of apples?

Respuesta :

Otras preguntas

Change 192 liters to kiloliters. kL
How did colonists respond to the repeal of the stamp act?.
What does die mean in germany
What is the purpose of the conclusion in an opinion essay? A. to sum up the essay’s key points and reasons B. to introduce new ideas for readers to think about
I NEED HELP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
can anyone solve this? Please i need help on these. 50 points for the person who answers!
1. A fire is heating up a pot, which is cooking food. Which part of this reaction is the chemical reaction system? all parts combined the food the pot the fire
Which question or questions should you ask yourself when determining how much money you can afford to spend on a mortgage? ОА. Does the company that provided me
Help me I can’t get it right
Which of the following substances has molecules that are spread the furthest apart?