Janessamarie
Janessamarie Janessamarie
  • 14-09-2022
  • Mathematics
contestada

Elise and Lupe are going to
their favorite frozen yogurt
place, Yogurtdale, which
measures the yogurt by
weight. Elise's yogurt cost
$4.50 and weighted 9 oz and
Lupe's yogurt was $3.50 and 7
oz. Who paid the most for
their yogurt?

Respuesta :

Otras preguntas

What are the 5 Great Lakes?
Harry needs £400 to buy a new computer. He has saved £160 so far. What percentage has Harry saved
What is the product of 3/5 of 10
the first armed conflicts of the revolutionary war
An experiment requires 40.0g of ethylene glycol, a liquid whose density is 1.114 g/mL. Rather than weigh the sample on a balance, a chemist chooses to dispense
which liquid will evaporate the fastest water salt water pepsi and gatorade?
in a walk for charity, you walk at a rate of 100 meters per minute. how long does it take to walk 2 kilometers?
Which explains why Hawaii has a steady warm, moist climate? A. Several warm water ocean currents bring warm water to the islands. B. The high heat capacity of t
What is 0.1 repeating as a fraction?
Which statement best describes the relationship between proteins and nucleic acids? Proteins read the instructions that are contained in nucleic acids. Nucleic